Po ośmiu latach ciekawego opowiadania historii, goślińskie Stowarzyszenie „Dzieje” szykuje kolejne, tym razem gigantyczne widowisko. Już 30 czerwca kilkuset mieszkańców Murowanej Gośliny i sąsiednich gmin wystąpi w widowisku „Orzeł i Krzyż” – multimedialnej podróży od czasów pierwszych Piastów po pontyfikat Jana Pawła II. Organizatorzy spodziewają się przyjazdu ponad 20 tysięcy gości, którzy – oprócz udziału w widowisku – odwiedzą także nowo powstały Park Dzieje.
oik

 

Widowisko „Orzeł i Krzyż” to największa i najbardziej spektakularna odsłona goślińskich spektakli historycznych. Występują w nim aktorzy-wolontariusze z Murowanej Gośliny i okolicznych gmin. Spotykają się od lutego, aby brać udział w próbach pod okiem reżysera i kompozytora Marcina Matuszewskiego. Co tydzień ćwiczą do scenariusza dr Jacka Kowalskiego, który, jak mówi sam autor, jest zbiorem fresków ilustrujących ciekawą, choć czasem tragiczną, historię Polski.
– Główną rolę w widowisku odegra Stańczyk, legendarny doradca króli, zatroskany losami Polski. To on będzie nam towarzyszył podczas niezwykłej podróży – od czasów założenia państwa polskiego,

biuro@studionet24.pl tel.665 186 897

przez chrzest i nadanie korony Bolesławowi Chrobremu, aż po triumfy husarii i przesłanie Jana Pawła II – mówi Marcin Matuszewski, reżyser widowiska.
Oprócz rekordowo dużej obsady – ponad dwustu aktorów – organizatorzy zadbali także o nowoczesną oprawę wydarzenia. Widownię otoczy przestrzenny dźwięk, nie zabraknie efektów pirotechnicznych, wystrzałów, a nawet wodnych hologramów. Całość dopełnią sceny walki oraz pokazu jeździeckich umiejętności bractw rycerskich. Odbędzie się 12 widowisk w terminach od 30 czerwca do 23 lipca. A wszystko to w otoczeniu nowo powstałego Parku Dzieje.
– 11 czerwca uroczyście otwieramy Park. Stworzyliśmy go z myślą o miłośnikach historii z całej Polski. Zależało nam na tym, aby Park otwarty był już w wakacje, ponieważ dzięki temu stanie się kolejną atrakcją turystyczną na naszej goślińskiej ziemi. Zarówno mieszkańcy naszej gminy, jak i turyści licznie odwiedzający Wielkopolskę, będą mogli spędzić w nim cały dzień, korzystając z atrakcji oraz dodatkowych usług, w tym także małej gastronomi – mówi Tomasz Łęcki, Prezes Stowarzyszenia „Dzieje”.
pd1Podczas wakacji na dzieci czekają warsztaty tkackie i garncarskie, nauka malowania na szkle oraz stanowisko archeologiczne, na którym same wykopią swój skarb. Starsi mogą zajrzećdo kuźni, zbudować katapultę czy rzucić dzidą do celu. Jedną z głównych atrakcji Parku będzie staropolska wieczornica, czyli uczta, podczas której goście będą świadkami pokazów, konkursów oraz scenek zaczerpniętych ze średniowiecznych zwyczajów. Park Dzieje otwarty będzie przez całe wakacje. W dni robocze odwiedzać go będzie można od godziny 14:00, a w weekendy od 12:00.
Przy Parku powstał duży parking samochodowcy, są także ułatwienia w dojeździe na widowisko. Ze stacji Poznań Główny o 21:00 odjedzie specjalny pociąg Kolei Wielkopolskich „Orzeł”, którym za 5 zł pojedziemy na wieczorne widowisko do Murowanej Gośliny i z powrotem. Odjazd pociągu do Poznania ze stacji Zielone Wzgórza – 00:30. Bilety na widowisko można kupić online na stronie: www.parkdzieje.pl oraz w poznańskim Centrum Informacji Miejskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ